Krieviski runājošie luterāņi Latvijā svin «Radīšanas sezonu»

Krieviski runājošie luterāņi Latvijā svin «Radīšanas sezonu»
Septembrī krievvalodīgo luterāņu Epifānijas kopa (LELB) uzsāka «Radības aizsardzības sezonas» svinības, ko atzīmē kristieši visā pasaulē.
 
Katru gadu no 1. septembra (Pasaules lūgšanu diena par radīšanu) līdz 4. oktobrim (Sv.Franciska svētki) kristiešu kopiena svin Radīšanas sezonu, lūdzoties un kopīgi rīkojoties, lai aizsargātu mūsu kopīgās mājas. Šo svētku laiku ik gadu atzīmē desmitiem tūkstošu kristiešu visā pasaulē ar citu ticības tradīciju vadītāju atbalstu.
 
Šī gada tēma ir «Māja visiem?». Dieva oikos atjaunošana». Kristieši pārdomās par planētu kā visu dzīvo būtņu kopīgu mājvietu un mūsu ieguldījumu tās saglabāšanā, kā arī pārvarēs varaskāri un alkatību, kas noved pie tās iznīcināšanas.
 
Radīšanas sezonas ietvaros kopienā notiks vairākas aktivitātes:
 

 
Draudze ir izveidojusi īpašu tīmekļa vietni, kurā būs pieejami materiāli, kas palīdzēs ticīgajiem kļūt apzinīgākiem vides jomā un mācīs, kā saudzēt Dieva radību. http://seasonofcreation2021.tilda.ws/
Vairākās lekcijās uzstāsies ekologi, teologi, zinātnieki un filozofi, kuri aplūkos dažādus radīšanas aizsardzības tēmas aspektus.
Arī otrdienās kontemplācijas vakarā draudzes locekļi un viesi dziļi pārdomās Bībeles tekstus un meditēs klusumā, atbildot uz saņemto Dieva vārdu.
Radīšanas sezonas atklāšanas liturģija notiks svētdien, 5. septembrī.
No 5. septembra līdz 3. oktobrim notiks ekumēniskais Radīšanas rožukronis, lūgšanu lūgšanas pusstundu pirms katra dievkalpojuma.
 
Draudzes mācītājs Pāvels Levuškans arī mudināja ticīgos «lasīt un studēt materiālus par to, kā mēs varam samazināt savu negatīvo ietekmi uz dabu. Atdaliet atkritumus. Izmantojiet mazāk plastmasas piederumu. Iegādājieties atkārtoti lietojamu pudeli un paštaisītu ūdens filtru, nevis pērciet plastmasas vienreizlietojamās ūdens pudeles. Dzerot kafiju, izmantojiet atkārtoti lietojamu krūzi. Jūs varat arī ievērot sava veida mikrobrīdinājumu un vismaz samazināt sarkanās gaļas patēriņu, kas tiek uzskatīta par videi viskaitīgāko, jo tās ražošana ir viskaitīgākā. Kopumā veiciet katru nelielu nodomu, kas kļūs par jūsu ieradumu. Sekojiet tam arī Radības aizsardzībai veltītā mēneša laikā».
 
Lūgšana par Radīšanas sezonu 2021. gadā:
 
Visu lietu Radītāj, mēs pateicamies Tev par to, ka esi radījis mūsu planētu mīlestības kopībā, lai tā kļūtu par mājām visiem. Savā Svētajā Gudrībā Tu esi radījis zemi, lai uz tās varētu rasties dažādas dzīvās būtnes, kas piepildītu augsni, ūdeni un gaisu. Katra radības daļa savā būtībā Tevi slavē un rūpējas viena par otru, ieņemot savu vietu dzīvības tīklā.
 
Kopā ar psalmistu mēs slavējam Tevi, jo Tavā mājā «pat zvirbulis atrod mājvietu un lakstīgala ligzdu, kur ligzdot savus mazuļus. Mēs atceramies, ka Tu aicini cilvēkus uzturēt Tavu dārzu, lai godinātu katras radības cieņu un saglabātu tās vietu zemes dzīvības pārpilnībā.
 
Taču mēs zinām, ka mūsu alkas pēc varas dzen planētu postā. Mūsu patēriņš iziet no harmonijas un ritma ar Zemes spēju atjaunoties. Biotopi kļūst neauglīgi vai izzūd. Sugas izzūd un sistēmas sabrūk. Tur, kur kādreiz rifos un alās, kalnu virsotnēs un okeāna dzīlēs kūsāja dzīvība un attiecības, mitrie un sausie tuksneši ir tukši, it kā neveidoti. Cilvēku ģimenes ir spiestas pamest savas mājas nedrošības un konfliktu dēļ, migrējot miera meklējumos. Dzīvnieki bēg no ugunsgrēkiem, mežu izciršanas un bada, klīstot un meklējot jaunu vietu, kur atrast mājvietu vairošanai un dzīvei.
 
Šajā Radīšanas laikā mēs lūdzam, lai Tava radošā Vārda elpa iekustina mūsu sirdis kā mūsu dzimšanas un kristību ūdeņi. Dāvā mums ticību, lai sekotu Kristum līdz mūsu taisnīgajai vietai mīļotajā kopienā. Apgaismo mūs ar žēlastību, lai mēs spētu atbildēt uz Tavu derību un aicinājumu rūpēties par mūsu kopīgajām mājām. Mūsu darbā, apstrādājot un kopjot zemi, iepriecini mūsu sirdis ar apziņu, ka kopā ar Tavu Svēto Garu mēs atjaunojam Tavas zemes seju un saglabājam mājvietu visiem.
 
Vārdā Tā, kas nāca pasludināt labo vēsti visai radībai, Jēzus Kristus. Amen.
 
Krievvalodīgo Epifānijas kopienas mācītājs — Pāvels Levuškāns